• YARIM ALTIN
  833,25
  % 0,29
 • $ DOLAR
  5,7255
  % 0,11
 • € EURO
  6,3871
  % 0,00
 • £ POUND
  7,1353
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  0,8337
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,0907
  % 0,14
 • BITCOIN
  55634,491
  % -4,77
 • BIST 100
  102.556
  % 1,45

Bitcoin Nedir? Nasıl Satın Alırsınız?

Bitcoin Nedir? Nasıl Satın Alırsınız?

Bitcoin Satoshi Nakamato isimli bir girişimci tarafından 2008 yılında deneme amaçlı olarak piyasaya sürülmüş ve her ülke için kendi para birimi üzerinden hiçbir banka veya resmi kuruluşa bağımlı olmadan alınıp satılabilen yani transferi yapılabilen bir dijital para birimidir. Kurucusunun aslında Avustralyalı Craig Wright olduğu ve ismini yıllardır gizleyip Satoshi Nakamato olarak duyurduğu da kısa süre önce açıklığa kavuşmuştur. Dünya piyasalarında neredeyse Euro ve Dolar gibi dev para birimlerine bile alternatif olabilecek seviyeye gelmiş olan Bitcoin’in kısaltma ismi BTC sembolü ise ฿’dir. Bitcoin’in kullandığımız normal para birimlerinden en önemli farkı transfer esnasından iki tarafın hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan direkt olarak birbirleri arasında transfer yapabiliyor olmalarıdır. Diğer bir ifadeyle Bitcoin’in herhangi bir sahibi olmadığından ötürü değerini isteğine göre belirlenebilen ve üzerinde oynamalar yapabilen bir yöneticisi yoktur.

Bitcoin’in dünyaya bu denli büyük çapta yayılması akıllara doğal olarak tek bir soru getirmektedir, Bitcoin kağıt paranın yerini alabilir mi? Bu konuda yine bir çok farklı fikir beyan edilmekle birlikte Bitcoin’in gelecekte kağıt parayı bile ortadan kaldırılabilecek bir güç haline geleceğini ve hayatın bu tür dijital paralarla idame ettirilebileceğini düşünenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Şöyle ki Queensland Üniversitesinde görev yapan bir profesör olan John Quiggin Bitcoin’in bir balon olduğunu bile söylemekte. Fakat tahmin edilebileceği gibi şuan için böyle radikal bir değişiklik pek de söz konusu değildir. Ancak durumlar şuan için böyle geleceğe yönelik düşünüldüğünde oldukça ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu çıkarımı şuna dayanarak yapabiliriz ki Almanya, İran gibi bir çok dünya devi ülke, ülke menfaatlerine yönelik hesaplamalarını sanal bir para birimi olan Bitcoin’e göre yapmaktadır.

Bitcoin kullanmaya başlamak çok da teferruatlı bir iş değildir ancak yine her işte olduğu gibi bu işe girmeden önce de biraz araştırma ve yeteri derece de bilgi birikime sahip olmakta fayda vardır. Peki Bitcoin kullanmaya başlamak için ne yapmalıyız? Bitcoin kullanmak için öncelikle cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan veya bu Bitcoin üzerine oluşturulan web sitelerinden bir sanal cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bitcoin’in şöyle bir avantajı daha vardır ki kişi başına düşen sanal cüzdan sayısında her hangi bir sınırlama yoktur. Yani isteyen herkes  istediği sayıda sana cüzdana sahip olabilmektedir. Bu sanal cüzdanı kurarken tereddütleri ortadan kaldıran bir diğer faktör ise cüzdanı oluştururken özel kişisel bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmanıza da gerek yoktur ve sanal cüzdanınızı oluşturduğunuz taktirde bunu kullanarak istediğiniz kadar para transferi yapabilir ihtiyaç duyduğunuz taktirde sanal ortamlarda dilediğiniz gibi alışveriş de yapabilirsiniz. Bitcoinin kullanılma sistemini kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde açıklayabilir; İnternet üzerinde Bitcoin satışı yapan güvenli sitelere almak istediğiniz Bitcoin mikarının kendi para birimimize karşılık gelecek kadarını ödeyerek cüzdanınızı Bitcoinlerle doldurabilirsiniz. Ancak Bitcoin gün içinde hatta saatler içinde oldukça artış veya iniş gösterebilen bir para birimi. Örneğin bu yazının yazıldığı tarihteki değerlere birkaç örnek vermek gerekirse
1 Bitcoin (BTC) = 2508.45 ABD Doları (USD)
1 Bitcoin (BTC) = 2236.29 Euro (EUR)
1 Bitcoin (BTC) = 8863.00 Türk Lirası (TRY)
Yukarıda verilen tutarlar ödendiğinde karşılık gelen Bitcoinlere sahip olabilirsiniz. Ancak ödemeler oldukça dikkatli şekilde kontrol edilmekle birlikte bi defa kullanılan Bitcoin kesinlikle bir daha kullanılamamaktadır. Ülkemizde henüz bu tür uygulamalara geçilmese de dünya üzerinde Bitcoin ile ödeme kabul eden bir çok mağaza ve hatta restoran bulunmakkta hatta bu mağaza ve restoranların bulunmasında kullanılabilecek uygulamalar (Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigatör) bile kullanılmakta. Ayrıca Bitcoin’in dünya üzerinde ne kadar geçerli ve yaygın hale geldiğinin bir diğer kanıtı olarak şunu da gösterebiliriz ki Paypal gibi oldukça isim yapmış bir ödeme sistemi bile Bitcoin ile ödeme kabul etmekte. Ancak Bitcoin anonim bir uygulama olduğundan oluşabilecek her hangi bir karda olmadığı gibi her hangi zarar ve kayıpta da sorumluluk kabul edebilecek bir merci yoktur. Buda bitcoinin kolay ve genelde karlı kullanımının yanında küçük bir detay olarak belirtilmelidir.