• YARIM ALTIN
  1.500,98
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5375
  % -1,19
 • € EURO
  8,8029
  % -1,18
 • £ POUND
  9,6393
  % -0,92
 • ¥ YUAN
  1,1058
  % -0,97
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % -0,97
 • BITCOIN
  80588,560
  % 1,31
 • BIST 100
  1.132,03
  % 1,11

Beş Maddeyle Facebook’un Yeni Dronu Aquila

Beş Maddeyle Facebook’un Yeni Dronu Aquila

Zuckerberg’in Yeni Projesi

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, yeni projeleri Aquila ile interneti dünyanın en uç noktalarına kadar ulaştırmayı amaçlıyor. Dünya nüfusunun yalnızca üçte birinin interneti kullanabildiği düşünüldüğünde, bu oranın artacak olması insanlık adına önemli bir gelişme kaydediyor. Bu girişimin, aynı zamanda sosyal eşitliği ve fırsat eşitliğini sağlama yolunda da önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Aquila, Proje Loon’un Gelişmiş Hâli

İnsansız hava aracı (IHA) Aquila, geçtiğimiz yıllarda Google’ın helyum balonlarıyla denediği Proje Loon’un daha gelişmiş hâli. Adını, Yunan mitolojisinde Zeus’un şimşek demetlerini taşıyan bir kartaldan alan Aquila, güneş enerjisiyle çalışan, cartonfiber kaplamasıyla oldukça hafif ve kullanışlı bir dron. Yere hiç inmeden üç ay havada kalabilen, bir Boeing 737 ile aynı kanat genişliğine ve ağırlığa sahip olan Aquila, yolcu uçaklarından ortalama on sekiz ile yirmi yedi kilometre yukarıda uçtuğu için hava koşullarından da minimum düzeyde etkileniyor.

Projenin Önemli Üyeleri

“Her Birimiz. Her Yerde. Internet’e Bağlı.” sloganıyla yola çıkan projenin, Ericsson, Samsung, MediaTek, Opera Software, Nokia, Qualcomm gibi önemli üyeleri de bulunuyor. Bu üyelerin adı bile proje takipçilerini heyecanlandırmaya yetiyor.

Aquila ile 5.5 Milyar İnsan İnternete Erişebilecek

Test uçuşları Londra’da tamamlanan Aquila sayesinde, 5.5 milyar insanın internete erişmesi planlanıyor. Balon desteğiyle 70.000 feet yükseğe çıkarılacak olan drone, yaklaşık 20.000 km yükseklikten serbest bırakılacak ve atmosferde süzülürken 50 kilometrelik menzili ile internet dağıtımı yapacak.

İlk Uçuşları Tamamlandı

İlk uçuşları başarılı şekilde tamamlanan Facebook dronu Aquila’nın test sürüşleri ise devam ediyor.Dünyanın en uzun süre uçan IHA’sı Aquila, mevcut sistemlerden 10 kat hızlı veri taşıma kapasitesi ve aylarca kesintisiz uçabilme özelliği ile internet yoksunu Afrika ülkelerine de interneti ulaştırmayı hedefliyor. Teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmezken, her gün yeni bir ürün piyasaya sürülürken, en temel ihtiyaçlardan biri hâline gelen inteneti ücra köşelere ulaştırma görevini böylelikle Aquila üstleniyor. Çalışmaları tamamlandığı taktirde insansız hava aracı Aquila’nın, en az Facebook kadar popüler olması muhtemel. Facebook’tan daha faydalı olacağı ise neredeyse sugötürmez.

Bunlar da ilginizi çekebilir !