• YARIM ALTIN
  1.224,42
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,7550
  % -0,01
 • € EURO
  7,6637
  % 0,01
 • £ POUND
  8,5168
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,9519
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,0980
  % 0,21
 • BITCOIN
  65975,307
  % 1,50
 • BIST 100
  109.536,92
  % 0,39

Altcoin nedir? Yatırım yapılabilir mi?

Altcoin nedir? Yatırım yapılabilir mi?

Altcoin Nedir?

Bitcoin, kısaca şifrelenmiş bir kod dizini kullanan sanal nakit birimi olarak şekilde biliniyor. Son zamanlarda bu alana olan ilginin artarak çoğalması ile beraber çözümlenen bitcoin şifreleri artmış ve bu işle ilgili donanımlar üretilmiştir. Kripto paraya ilginin artarak çoğalması ile üretilen şifrelerin zorlukları da paralel olarak artmış bu da değişik bitcoin türevlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Farklı bir algoritma yapısına sahip olan yeni şifrelenmiş birimlere Altcoin denir. Yani bir nevi bitcoin bu gibi/türevi şifrelenmiş nakit birimleridir. Gündemde çok sayıda altcoin bulunmaktadır ve bunlar bitcoin exchange sitelerinde epey bir ilgi görmektedir.

Ancak exchange sitelerinde her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun nedeniyse genel açıdan altcoinlerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve lüzumlu talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır.

Altcoin neden üretilir?

Birinci nedeni madencilik için en mühim konu olan zorluk seviyesinin düşük olmasıdır. 1’e yakın zorlukta bir altcoin çok daha hızlı bir biçimde üretilebilir ve yatırım sağlanabilir. Ancak bitcoin gibi para birimleri epey bir yüksek seviyede zorlukta kazıldığı için daha düşük seviyede yeni “klon coinler” üretilmektedir. Bu coinlere altcoin denir ve arz / talep oranına göre exchange sitelerinde kıymet görür.

Altcoinleri tercih etmek gerekir mi?

Altcoinler kesinlikle tercih edilmelidir. Ancak terci ederken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her altcoin, exchange yapılan sitelere eklenmeyebilir. Kısa sürede talep çekecek ve kullanıcıya hitap edecek altcoinler tercih edilmelidir.  Rekabetin artmasıyla beraber sektöre sürülen her altcoin ya bir oyun ile kendisini desteklemeye çalışır, ve ya göze çarpan başlı toplumsal görüş ve harekete destek olma vaadi ile çıkış yapar. Bu coinlere girmeden çok fazla önemli araştırmalar yapmak ve genel şekilde risklerini çok iyi anlamak gerekir. Sonuçta her adımda unutulmaması gereken bir gerçek olmaktadır. Bitcoin ve altcoin dünyası tüm enstrümanlarıyla beraber deneysel bir projedir, riskleri çok aşırı yüksektir. Zaten kazanç getiren bir dünya olması da bu risklerden kaynaklanmaktadır.

İlginizi çekebilir !

İlk 100 Kripto paranın piyasa değeri (İnceleme)

Bunlar da ilginizi çekebilir !